plk. gšt v. v. Ing. Ivan Bella

Hlasuj

V r. 1983 – 2009 pôsobil ako príslušník čs. armády, resp. Armády SR a Ozbrojených síl SR, kde vykonával veliteľské, veliteľsko-štábne funkcie, ako aj funkcie vo vojenskej diplomacii. Pred letom do vesmíru pôsobil ako stíhací pilot na lietadlách Mig-21 a SU-22.
Let prvého slovenského kozmonauta sa začal pripravovať v roku 1997. Dňa 23. marca 1998 odišiel Ivan Bella do Hviezdneho mestečka – strediska prípravy kozmonautov J. A. Gagarina, kde absolvoval intenzívnu prípravu. V auguste 1998 ho vybrali za člena hlavnej rusko-francúzsko-slovenskej posádky 27. expedície na orbitálnu stanicu Mir. Kozmická loď SOJUZ TM-29 na nosiči Sojuz-U štartovala 20. februára 1999 z kozmodrómu Bajkonur v kazašskej stepi. Veliteľom letu bol Rus Viktor Michajlovič Afanasiev, palubným inžinierom Francúz Jean-Pierre Haigneré a Ivan Bella mal funkciu kozmonauta-výskumníka. Jeho vedecký projekt mal názov Misia Štefánik. Úspešne sa mu podarilo zrealizovať 4 projekty z oblasti medicíny, jeden z oblasti biológie a jeden z fyziky. Mimoriadne významným bol projekt Endotest, v rámci ktorého sa ako prvý na svete podujal na pomerne rozsiahly experiment predpokladajúci odbery krvi v zložitých podmienkach bezváhového stavu a navyše aj vo zvýšených stresogénnych situáciách.
Návrat na Zem sa uskutočnil v module lode Sojuz TM-28 28. februára 1999. Bellov let trval 7 dní, 21 hodín a 56 minút. Slovenská republika sa tak stala 21. štátom sveta, ktorý má svojho kozmonauta. V roku 1999 mu prezident republiky prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Jeho meno nesie aj asteroid (22901) Ivanbella.
V rokoch 2004-2007 bol pridelencom obrany SR na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Moskve. V roku 2013 sa stal pridelencom Ministerstva obrany SR na Ukrajine. Po návrate na Slovensko ďalej pokračoval v profesionálnej službe, ktorú ukončil v hodnosti plukovníka gšt. ako veliteľ posádky Bratislava.

Hlavní partneri

SAAB
LPS
digipress
MSM
STA

Partneri

MANA
WebCreators
Banská Bystrica
tatratea
Budiš
Urpiner
Limone
RTVs