genplk. v. v. Ján Ambruš, in memoriam

Hlasuj

Významný slovenský generál, letec – akrobat, pilot z povolania a vojnový letec. Po M. R. Štefánikovi sa stal v histórii druhým slovenským generálom - letcom.
Ako pilot a akrobat sa preslávil už pred 2. svetovou vojnou. Zvíťazil v pretekoch okolo Európy a severnej Afriky, vytvoril svetový rekord v kategórii športových lietadiel.
V rokoch 1939 –-1940 bol veliteľom slovenského letectva. V rokoch 1940 – 1945 sa zúčastnil československého národného boja za oslobodenie (účastník leteckej bitky o Francúzsko, účastník leteckej bitky o Anglicko – veliteľ 312. československej stíhacej perute RAF, neskôr člen československej vojenskej misie v Kanade a vojenský a letecký atašé pre Kanadu).
Po skončení 2. svetovej vojny pôsobil ako veliteľ letectva 4. oblasti a v rokoch 1946 – 1948 ako poslanec Národného zhromaždenia ČSR za Demokratickú stranu. Po februári 1948 odišiel pred perzekúciou do exilu, kde sa stal jedným zo zakladateľov Rady slobodného Československa.
V roku 1991 bol Ján Ambruš úplne rehabilitovaný a povýšený na generálplukovníka. V roku 1992 bol vyznamenaný radom M. R. Štefánika III. triedy. Je po ňom pomenovaná jedna bratislavská ulica a vrtuľníkové krídlo v Prešove.

 

Hlavní partneri

SAAB
LPS
digipress
MSM
STA

Partneri

MANA
WebCreators
Banská Bystrica
tatratea
Budiš
Urpiner
Limone
RTVs