Ing. Tadeáš Wala

Hlasuj

Slovenský letecký konštruktér a pilot českého pôvodu. Reprezentant ČSSR v bezmotorovom lietaní. V bezmotorových lietadlách má nalietaných 3500 hodín a na motorových okolo 1400 hodín. Preletel s nimi vzdialenosť približne 110-tisíc km.
Navrhol niekoľko bezmotorových aj motorových lietadiel, z ktorých je asi najznámejší WT9 Dynamic, vyrábaný firmou Aerospool v Prievidzi. Dvojmiestne lietadlo Dynamic WT9 v Aerospoole vytvorili v roku 2001, keď už bola firma etablovaná a mohla si dovoliť náročnejší vývoj. Dnes po celom svete lieta päť stoviek Dynamicov, ktoré sa vo svojej kategórii považujú za svetovú špičku.
Tadeáš Wala je aj výborným pilotom. Drží niekoľko národných (ČSR) rekordov a ako jeden z prvých plachtárov v Európe v roku 1962 na súťaži v poľskom Leszne obletel 500-kilometrový trojuholník. Splnil aj výškovú podmienku 6 600 metrov, do ktorej si na vetroni bez kyslíkových prístrojov a v búrkovom oblaku trúfol v roku 1959, čím získal diamantový odznak Medzinárodnej leteckej federácie.
V roku 2008 získal Krištáľové krídlo za celoživotné dielo za zviditeľňovanie Slovenska v mediálne málo propagovaných oblastiach leteckého konštruktérstva a rovnako za úspechy vo vývoji mechanizačných prostriedkov pre dobývanie uhlia.

Hlavní partneri

SAAB
LPS
digipress
MSM
STA

Partneri

MANA
WebCreators
Banská Bystrica
tatratea
Budiš
Urpiner
Limone
RTVs